Domů Finance Jak efektivně spořit dětem na budoucnost ?

Jak efektivně spořit dětem na budoucnost ?

0
Spoříte dětem na budoucnost? Pokud ne, měli byste čím dříve začít. Dlouhodobým a správným spořením jim můžete našetřit pěknou částku, za kterou se vám později určitě poděkují. Víte, jak na to?
Jak na efektivní spoření pro děti

1. Určete si cíl

Jedním ze základů efektivního spoření je mít určený cíl. Dohodněte se, zda chcete dětem našetřit na školu v zahraničí, svatbu, koupi nemovitosti nebo jim jen vytvořit finanční základ na lehčí start v dospělosti. Můžete si určit i přibližnou částku, kterou byste chtěli spořením dosáhnout.

To, kolik peněz jim budete odkládat, závisí jen na vás a vašich finančních možností. Nezapomínejte, že je důležité budovat i finanční rezervu pro celou domácnost a také spořit na vlastní důchod.

Zvolte si proto takovou částku, která příliš nezatíží rodinný rozpočet. A to zejména v případě, pokud máte více dětí a chcete jim našetřit podobnou částku. Pamatujte si, že i méně peněz jim může v budoucnu výrazně pomoci.

2. Vyberte vhodný typ spoření

Od vašeho cíle se odvíjí i výběr vhodného typu spoření. Dnes máte v tomto směru mnohem více možností než v minulosti. Dětem už nemusíte šetřit jen na vkladní knížku či spořicí účet. I když i ty se stále využívají.

Spořící účet je však vhodnější na krátkodobé spoření do jednoho roku, protože peníze se na něm příliš nezúročují. Hodí se například tehdy, pokud vaše dítě čeká příští rok škola a vy se chcete připravit na výdaje s tím spojené. Za rok si na spořicí účet dokáže odložit pěknou částku, která později zmírní vaši finanční zátěž.

Pokud však chcete dítěti do budoucna zajistit více peněz, nejefektivnějším spořením je investování. Pokud odložené peníze investujete, nebude jejich ohrožovat inflace a zhodnotí se. V dnešní době máte na výběr mnoho možností, jak investovat. Nejpopulárnější však stále zůstávají podílové fondy. Ty fungují na principu kolektivního investování, takže do nich nemusíte vkládat velké částky. Navíc mají nižší míru rizika a jsou vhodné opravdu pro každého.

3. Se spořením nečekejte

Pokud je to možné, začněte se spořením co nejdříve. Mnozí rodiče začnou dětem šetřit například na vysokou školu až v době, kdy už jsou na střední. A to je chyba. Jako při každém spoření, i zde platí, že čím dříve začnete, tím méně jim budete muset pravidelně odkládat.

Pokud začnete brzy a nastavíte si rozumnou částku, váš rodinný rozpočet to neovlivní a v konečném důsledku budete mít naspořeno mnohem více. Nejlepší je začít se šetřením na budoucnost hned po narození dítěte.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version