magazín

Druhy záclon a kam se hodí

PR články

Využili jste ve svém domě či bytě snad každou dekoraci, ale stále máte pocit, že není dostatečně útulný? Pomoci vám mohou záclony, které kromě jiných textilií dělají domov příjemnějším. Snížíte tak kolemjdoucím možnost nahlédnout přímo k vám domů a doplníte interiér o stylový prvek. Jak ale vybrat tu správnou?

Záclony nejen do oken

Záclony mají také praktickou funkci. Korálkové nebo provázkové typy můžete umístit do dveří a jednoduše jimi prostupovat. Naopak hmyz už bude mít práci složitější a dovnitř se jen tak nedostane. To oceníte zejména v letních měsících, až všude kolem vás začnou létat včely a vosy. 

Zároveň tak můžete opticky oddělit místnosti i v prostorech, kam se nevejdou běžné ani “šoupací” dveře. Provázková záclona je lehká a unesou ji každá futra.

Různorodost materiálu

Nejčastěji se používá bavlna, polyester a len. Zatímco polyester se hodí více do moderních interiérů, lněné a bavlněné závěsy více splynou s rustikálním stylem bydlení. Materiál dovoluje také různou výšivku, proto například nemůžete od lnu očekávat stejné vzory, jako v případě polyesteru. 

Vybírejte také podle tvaru

Záclona přes celé okno může prostor zastínit, pokud je osvětlován jen malým drobným oknem. V takovém případě se vyplatí volit spíše vitrážovou nebo obloukovou záclonu. Takové totiž zútulňují prostor, ale dovolují světlu, aby se dostalo dovnitř. Pokud naopak chcete docílit ztmavení místnosti, například v ložnici, doplňte záclonu také o závěsy, které mohou okno i úplně zatemnit. 

Estetické interiéry, které nechcete narušit v jejich designové podobě, stačí doplnit jen o voály. Ty jen zlehka sníží viditelnost z ulice do vašeho domu a vytvoří příjemnou atmosféru. 

Možnost uchycení

Závěsy jsou vybavené očky, poutky nebo například tunelem. Vždy vybírejte pečlivě i možnost uchycení, protože každé domácnosti sluší něco jiného. Zatímco očka můžete jednoduše zatahovat a roztahovat, u textilních poutek už to nemusí být tak jednoduché. O možnost přichycení se proto zajímejte vždy ještě před pořízením

aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr