magazín

Jablečný ocet – zázračný pomocník nejen při hubnutí

PR články
V dnešní době si všichni přejeme zhubnout rychle, ale i zdravě, bez vedlejších účinků a tzv. jojo efektu. Je to vůbec možné?

Existuje několik potravin, které nám pomáhají s hubnutím, a jednou z nejúčinnějších je jablečný ocet. Můžete jej užívat pravidelně a dlouhodobě, stačí dodržet pár pravidel a požadované výsledky se dostaví.

Od jablka k jablečnému octu

Jablka, všestranné zdravé ovoce dostupné po celý rok, jsou výbornou potravinou, díky které dosáhnete doporučený denní příjem vlákniny, což vám pomůže snížit tělesnou hmotnost i riziko vzniku obezity. Díky konzumaci vlákniny se budete cítit plnější a nasycení na delší dobu. Jablka jsou proto výbornou stravovacím alternativou během dní, kdy se snažíte redukovat váhu.

 Co však, pokud chcete hubnout dlouhodobě? Nebudete přece celý rok jíst jen jablka.

Pokud chcete opravdu zhubnout a udělat něco pro své zdraví, je důležité změnit svůj životní styl. Zázraky se nedějí jen díky jedné surovině. Požadované výsledky dosáhnete správnou kombinací několika účinných metod - zdravé stravy a pohybu. Každopádně, užitečnou pomůckou na hubnutí může být jablečný ocet. Ten podporuje sytost a pocit plnosti. Chcete-li pro své tělo udělat to nejlepší, připravte si domácí jablečný ocet.

Jablečný ocet a jeho benefity

Prospěšné zdravotní účinky jablečného octa jsou známé již tisíce let. Jednou z důležitých informací je, že snižuje hladinu cukru v krvi.

Jablečný ocet se vyrábí fermentačním procesem a tradiční výroba trvá asi měsíc. Kyselina octová je hlavní aktivní složkou a tvoří asi 5-6%. Jedna polévková lžíce (15 ml) jablečného octa má asi 3 kalorie a žádné sacharidy.

Co s ním dál?

Jablečný ocet je známý nejen zdravotními benefity, ale i jako skvělý pomocník v kuchyni či v koupelně. Věděli jste, že je vhodný ke konzervování jídla, zlepšuje funkci pokožky a můžete si s ním mýt vlasy? A to není všechno.

1. Konzervování potravin

Lidé používají ocet na konzervování potravin již tisíce let. Jídlo je díky němu kyselejší, což deaktivuje enzymy a ničí všechny bakterie, které by mohly způsobit, že by se konzervované jídlo začalo kazit či plesnivět.

2. Přírodní deodorant

O jablečném octu je známo, že má antibakteriální účinky a eliminuje zápach. Bytový deodorant na neutralizaci zápachů si vyrobíte jednoduše smícháním jablečného octa s vodou. A pokud vás zlobí nohy svou nepříjemnou aroma, máčejte si je ve stejném roztoku. Pomůžete jim tak zničit bakterie způsobující zápach.

3. Univerzální čistič

Jablečný ocet by měl být vaší první volbou, pokud si chcete doma vyrobit vlastní univerzální čisticí prostředek. Je to díky jeho antibakteriálním vlastnostem. Smíchejte 1 šálek vody a půl šálku jablečného octa a vytvoříte čistič, který dokáže zabít množství bakterií. Počítejte však s tím, že nebude až tak silný a agresivní, jak jste zvyklí u běžných komerčních přípravcích.

4. Lék na bolest v krku

Smíchejte jablečný ocet s vodou a vytvoříte si účinné kloktadlo na bolest v krku. Nezapomeňte na to, že ho nemůžete kloktat nezředěný, protože je velmi kyselý a může vám způsobit popáleniny.

5. Pleťové tonikum

Pokud máte problémovou pokožku a chcete zmírnit příznaky stárnutí, opět vám pomůže jablečný ocet. Smíchejte ho v poměru 1 díl jablečného octa a 2 díly vody. Aplikujte na pleť a pomocí vaty vyčistěte. Také ho můžete použít do koupele a vyčistit tak pokožku na celém těle.

6. Lapač na ovocné mušky

Levnou pastí na ovocné mušky je jablečný ocet. Stačí nalít trošku do šálku a přidat pár kapek tekutého mýdla, aby se ulovené mušky potopily.

7. Lesk na vlasy

Pokud si budete pravidelně mýt vlasy jablečným octem, zbavíte jejich nečistot, budou se vám snadněji rozčesávat a také jim dodáte lesk. Po aplikaci octového roztoku na vlasy ho nechte krátce působit, až poté opláchněte. Pokud máte lupy, masírujte si jím pokožku hlavy, kyselina octem pomáhá zastavit růst houby způsobující vznik lupů. A na šupiny v dětských vláskách použijte ten správný olej.


aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr