magazín

Jak si nastavit investiční portfolio po krizi?

PR články
Finanční trhy překvapil v úvodu tohoto roku rychlý pád střemhlav dolů. S tím souvisel i pokles mnohých fondů a úspor milionů lidí. Nejhorší časy se zdají zažehnáno, ale ty nejisté se ještě neskončily. Jak během nich investovat?

Po krizi každý ví, co měl udělat, ale během ní nemá nikdo zázračný recept. Pandemie koronavirus se na trzích přetavila do nejrychlejšího poklesu v historii o 30%. To přezkoušeli i nervy investorů, kteří tvrdí, že emocím nepodléhají. Pokles však trval jen 22 dní, což znamenalo -1,3% denně. Kromě nervů otestoval pokles i správnost nastavení portfolií. Stejně nastartoval proces mnoha změn, avšak již dnes lze zhodnotit, že zvýraznil potřebu dodržování základních investičních principů.

Dno krize už očekávat nelze. Od něj se odrazily prakticky všechny investice, ale heslem na další měsíce, zda lze roky bude volatilita. Navíc akcie nejsou díky centrálním bankám drahé, ekonomika se svižně oživuje a zřejmě ji nezastaví ani druhá vlna koronavirus .. Rallye by proto mohla pokračovat, ale vyhrát nebude jednoduché.

Lepší časy se vracejí s nejistotou

Masivní fiskální a měnová podpora spolu s postupným otevíráním ekonomik přinesly rychlý obrat akciového trhu, který Značení příchod lepších časů. Duben byl pro akcie nejlepším měsícem za ostatních 30 let a pozitivní sentiment pokračoval i v květnu.

Americký akciový index S & P 500 zaznamenal nejdelší 50-denní rallye v historii a od březnového dna posílil o 40%. Od historických maxim ho dělí necelých 10%. Technologický Nasdaq ho už stihl překonat. Kdo investoval, již vydělal.

No nikdo přesně neví s určitostí předpovědět další dno ani vrchol. A to dokonce ani jednotlivých odvětví. Proto je na místě systematické investice. Časování vstupu a výstupu je velmi náročné. Pravidelné investování je proto nejefektivnější strategie. "Absence pár nejlepších dní na trhu umí výrazně ukrojit z výnosu. Akciový trh je nejvhodnější zbraní na inflaci. Volatilita zde byla, je i bude, "tvrdí Rosa a dodává, že rozkolísání portfolia snižuje diverzifikace.
aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr