magazín

V říjnu vysaďte růže jako profesionál! Víte, jaký je správný postup?

PR články

Růže se označují za královny květin. Zdobí nejednu zahradu. Právě na podzim je vhodné období na jejich výsadbu. Za krásu se platí a při pěstování růží časem. Odměnou je však nádherný romantický záhon.

Požadavky na stanoviště

Růže vyžaduje světlé vzdušné stanoviště bez průvanu. Půda by měla být propustná s dostatečným obsahem živin. Růže potřebují intenzivní zálivku. Tvorbu květů podpoříte, pokud během kvetení do zálivky přidáte speciální hnojivo. Před zimou nastelte kolem kořenového krčku listí, slámu, případně jiný organický materiál. Na jaře, po odeznění rizika mrazů, nastýlku odstraňte. Stromečkovým růžím obalte korunku včetně místa roubování například jutovým pytlem nebo netkanou textilií.

Nezapomeňte na zazimování růží. Kmínek nastelte a korunku překryjte.
Růže každoročně na jaře řežte hlouběji, rostlinu vytvarujte. Po odkvětu vyžadují méně hluboký řez, podpoříte ním další kvetení. Na podzim odstraňte příliš slabé výhonky.

Výsadba růžového záhonu

  1. Záhon si nejdříve naplánujte. Určitě si styl výsadby, který dokonale zapadne do vaší zahrady. Vezměte si papír a tužku a všechny rostliny si zakreslete v měřítku. Kreslete je v konečné velikosti. Ze začátku se záhon bude zdát prázdný, ale rostliny se rychle rozrostou a vy si ušetříte čas potřebný na případné přesazování z důvodu nedostatku místa.

Toužíte po kvetoucím a voňavém záhoně? Vsaďte na kombinaci růže s trvalkami

  1. Vyberte vhodné stanoviště. Růžím svědčí propustná půda s dostatkem živin. Dbejte na to, aby bylo místo sice dostatečně vzdušné, ale v žádném případě tam nesmí být průvan. Růže potřebuje minimálně pět šest hodin slunečního svitu denně. Ideálně v ranních a dopoledních hodinách. Listy jí totiž musí proschnout, aby se předcházelo výskytu houbových chorob. Pokud chcete vysadit popínavou růži, zhotovte jí ještě před výsadbou opěrnou konstrukci. Může to být pergola, mřížka, treláž.

Kombinace růží a levandule je zdravá a krásná.

  1. Vykopejte jámu, která bude dvakrát širší a hlubší než kořenový bal rostliny. Do jámy přidejte kvalitní kompost či substrát. Na vylepšení propustnosti můžete klidně přidat i písek. Kontejnerové růži před výsadbou jemně narušte kořenový bal nůžkami. Prostokořenné růži namočte do vody, následně zkraťte kořeny o třetinu. Odumřelé či poškozené kořeny odstraňte. Rostlinu zasypte přesně po výšku, v jaké byla vysazena v původním květináči. V případě voľnokorennej rostliny je místo rozeznatelné jiným zbarvením. Půdu řádně upěchujte a růži zalijte. Okolí rostliny po výsadbě nastelte. K stromečkové růži umístěte dostatečně pevný opěrný kolík.
aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr