magazín

6 typů jak vybrat to pravé prostěradlo pro vaši postel

PR články
Pečlivě si přeměřte matraci

Nejste si jisti velikostí vašeho matrace? Než si pořídíte nové prostěradlo, nejdříve si lůžko pečlivě proměřte. Důležitá je jeho šířka, délka a výška. Pokud je matrace vyšší než 20 cm, kupte prostěradlo na vysoké matrace. Pokud potřebujete neobvyklý rozměr, využijte šití na míru. Mnoho obchodů a e-shopů s domácím textilem tuto službu nabízí.

Zvolte prostěradlo podle velikosti vašeho matrace

Nejčastěji narazíte na prostěradla 180 × 200 cm (dvojlůžko) a 90 × 200 cm (jednolůžko). Vaše vysněné prostěradlo se nevyrábí ve velikosti na manželskou postel? Sešitě si dohromady dvě prostěradla na jednolůžko. Pokud jste zruční, nebude to viditelné. Jen uprostřed postele bude viditelný jemný šev.

Dejte si pozor na atypické rozměry 

Mezi atypické rozměry patří například 140 × 200 cm. Jde o takzvané jedno a půl lůžko. Na této posteli se velmi pohodlně vyspíte sami i v páru. Pokud ale chcete mít více prostoru na spaní, volte postel o šířce minimálně 160 cm. Skvělý luxus vám nabídnou postele s šířkou 180 až 200 cm.

Vyberte si prostěradlo s napínací gumou nebo obyčejné prostěradlo 

Na výběr máte dva typy prostěradel. S napínací gumou a bez ní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Prostěradla s napínací gumou mají všitý tunýlek a pevně obepínají matrace ze všech stran. Klasické prostěradlo je rovná látka, které přehodíte přes matraci a konce zastrčíte buď dospod nebo na nich zavážete uzly. Tento typ prostěradel si všichni pamatujeme z dětství. V současnosti se už tak často nepoužívají. Využijete je ale například v sauně nebo ve wellness.

Zvolte prostěradlo podle ročního období

Každá látka je jiná a má jiné vlastnosti. Bavlna, froté, jersey, damašek nebo satén se hodí pro celoroční použití. Tyto materiály jsou prodyšné, dobře sají pot, v létě chladí a v zimě hřejí. Do chladných nocí se hodí mikroplyš nebo flanel. Tyto prostěradla jsou plyšovo hebké, měkké a zahřejí i ty největší zmrzlíky.

Možná se vám bude hodit chránič matrace nebo nepropustné prostěradlo

Potřebujete matrace chránit před rozlitou tekutinou, noční nehodou nebo ušpiněním? Pokud právě souhlasně přikyvuje, pak pro vás bude ideálním řešením chránič matrace nebo nepropustné prostěradlo. Co tito dva pomocníci dokáží? Chránič matrace zvyšuje ochranné vlastnosti běžného prostěradla. Existují dva druhy, jeden z nich chrání matraci před ušpiněním a druhý zvyšuje voděodolnost jeho povrchu. Nepropustné prostěradlo funguje jako 2v1. Chrání matraci proti zašpinění a díky vrstvě PU nebo PVC zabrání prosáknutí tekutiny.aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr