magazín

Bytový designér André Sedmák: Při předělávání vám postačí vyměnit tyto základní věci a máte nový domov

PR články

Pokud se vám žádá změnit váš domov, tak byste měli zbystřit pozornost. S talentovaným bytovým designérem André Sedmak jsme si popovídali o tom, jak jednoduše zrealizovat předělávku, ale i o tom, co preferuje a doporučuje, případně jaké chyby lidé při předělávání nejčastěji dělají.

Pokud by si měl vyzvednout 3 hlavní trendy bytového designu, které dominují tomuto roku, které by to byly?
Myslím si, že v současné době je zájem o design interiéru velmi rozmanitý. Náš ateliér Free Architects je specifický tím, že se nezaměřuje pouze na jeden styl, ale dokážeme vymyslet téměř cokoliv. Nebojím se říci, že tak, jak u nás, tak i ve světě je nyní velkým trendem kombinace stylů. Mezi nejoblíbenější rozhodně patří minimalismus a industriální styl, ale i minimalismus a Provance a čistý skandinávský interiérový styl. Trend minulého roku – nahrazování betonových podlah za mramorové dlažby a obklady přetrvává i do letošního roku, společně s dřevěným látkování.

Královská modrá je barvou roku. Je to podle tebe však vhodná barva do bytů či domů? Měly by se lidé nechat unést trendy iv tomto směru?
Je to velmi kompatibilní a proměnlivá barva. Kombinovatelná s bílou, šedou, béžovou, též s různými texútrami jako dřevem, kameny i hladkých ploch. Královská modrá krásně vynikne na potahových textiliích jako manšestr a samet. Vždy ale záleží na zvoleném stylu interiéru, kde může tato barva krásně podtrhnout detaily nebo se stát dominancí celého prostoru.

V čem dělají lidé podle tebe největší chybu při zřizování bytu či prirábaní?
Mezi základní problém patří kolize pohybové dostupnosti. To znamená, že se nedodržuje dostatečný prostor mezi jednotlivými kusy nábytku pro Komfortní pohyb členů domácnosti. Dále to je necitlivá kombinace textur, materiálů, tvrdý kontrast barev. Také se nesmí zapomínat na manipulační prostor v detailech, tzn. sádrokartonové niky, instalační předstěny, které jsou součástí kuchyňské linky nebo technického zázemí domácnosti. Proto doporučujeme minimálně konzultaci a prověřování 2D nebo 3D programů s interiérovým designérem.

Jak podle tebe efektivně oživit bydlení, bez zcela velké předělávky?
Velmi efektivním prostředkem na oživení interiéru může být dekorační stěrka, malba, výměna osvětlení, změna potahových látek na nábytku. Také může zafungovat výměna jídelních židlí či závěsů.

Které materiály ty osobně považuješ za nejvhodnější, naopak, které bychom v domácnostech už mít raději neměli? Co je pro tebe největší faux pas v tomto směru?
Mnoho lidí podceňuje podlahové krytiny a přitom podlaha se označuje za tvář interiéru. Nejvhodnějšími materiály v tomto směru jsou dřevo, keramická dlažba a vinyl. Mezi největší faux pas považuji Kombinovat více materiálů na podlaze v kombinaci s tapetami. Vyplatí se držet zlatého pravidla – méně je více.

Mnoho lidí bojuje s prostorem. Máš nějaký trik, jak ho opticky zvětšit?
Základním prvkem optické velikosti prostoru jsou okna. Trikem pro zvětšení stropu jsou dlouhé závěsy od stropu až po zem. Také správný směr pokládání podlah hraje velkou roli v tomto směru. V malometrážních bytě pomáhají světlé materiály a barvy. A také je důležitý správný výběr produktů a jejich rozmístění v prostoru. Jak na malometrážní byt, ale také velké, komerční interiéry či individuální výstavbu, nadstandardní bydlení a architekturu, se můžete podívat na naše sociální sítě @freearchitects nebo na web www.freearchitects.cz.

aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr