magazín

Problémy s kojením pomáhá řešit právě kojení

PR články
Bolesti bradavek, kandidóza, zánět prsu, málo mléka ... Problémů s kojením je víc než dost. Nenechte se však odradit. Jsou řešitelné.

Kojení nemusí být tak jednoduché, jak se mnohokrát zdá. Mateřství při něm množství žen zakusí bolesti bradavek a kousání, nedostatek, přebytek nebo srážení mléka, záněty či ucpávání mlékovodů. Jaké nástrahy má pro maminky kojení připraveny a jak se s nimi úspěšně vyrovnat? Poradíme vám!

Děťátko se nechce přisát

V začátcích kojení je zcela normální, když má miminko s přisátím problém. Velmi účinnou technikou je tzv. "Tělo na tělo", kdy má maminka odhalené bříško i prsa a miminko má na sobě jen plenku. Těsný fyzický kontakt, vůně a teplo matky dítěti dávají pocit bezpečí a to se pak snadněji přisaje. Důležitá je také pohodlná poloha ženy či správná poloha hlavičky dítěte při kojení. Lepšímu průtoku mléka může maminka napomáhat jemným pumpováním prsu či masáží.
Osvojte si správnou techniku ​​kojení:

Dítě leží na boku a jeho tvář, tělo i kolena jsou otočené směrem k matce.
Ucho, rameno a kyčle dítěte jsou v jedné linii.
Maminka přitahuje dítě k sobě za tělo a ramena, nikoliv za hlavičku.
Hlavičky a obličeje se matka dotýká minimálně, aby nemátla sací reflex dítěte.
Mezi maminkou a dítětem není žádná bariéra - ruka dítěte, uzel na zavinovačce atd.
Brada dítěte je hluboko zabořená v prsu, nos se ho pouze volně dotýká.
Dítě by mělo být přikládáno k prsu a ne naopak.

Popraskané či bolestivé bradavky způsobuje špatná technika

Příčina tohoto problému spočívá nejčastěji ve špatné technice kojení nebo nesprávné poloze dítěte. V opačném případě se totiž bradavky dostávají do zadní části úst miminka a tak jsou chráněny před stlačováním dásněmi nebo jazykem. Děťátko si zkuste přitulit blíž k sobě tak, aby ústa i nos směřovaly přímo k prsu. Při začátku kojení přikládejte dítě na méně bolestivá místa, protože sání je v této fázi nejsilnější.

Co pomáhá na bolestivé bradavky?

Po kojení si na bradavky aplikujte trochu mateřského mléka. To by je mělo zjemnit a díky jeho antibakteriálním vlastnostem také dezinfikovat. Pokud bolest neprochází, promluvte s lékařem, který vám doporučí hojivou mast.
Ucpání mlékovodu se vyhnete odsáváním

V prvních týdnech po porodu budete mít pocit těžkých a plných prsou. Pokud se tento pocit však opakuje a v prsu se objeví bolestivá místa, může jít o ucpaný mlékovod, ke kterému dochází nedostatečným či méně častým vyprazdňováním mléka. Při ucpávání mlékovodu je důležité přikládat při kojení bradu dítěte na bolavé místo, kojit častěji a nevynechávat jednotlivé krmení.

Což pomáhá při ucpaném mlékovodu?

Vyzkoušejte studené obklady po kojení a naopak teplé před ním. 
Pro uvolnění ztvrdlých částí prsou pomáhá také teplá sprcha spojená s masáží. V případě pocitu naplnění nezapomínejte na pravidelné odstraňování mléka odsáváním. Odsávejte i tehdy, když se dítě už najedlo a vy cítíte, že ještě máte dost mléka.
aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr