magazín

Následky práce z domu. Zůstanou kancelářské centra prázdné?

PR články

Práce z domu během koronakrízy odrazuje realitních investorů investovat do kancelářských prostor.

Vyplývá to z osmého vydání studie o trhu s nemovitostmi, který připravila mezinárodní právnická kancelář CMS.

Prudká změna v prognózách růstu

Ještě na začátku tohoto roku realitní experti očekávali, že sektor komerčních nemovitostí bude ve znamení dalšího růstu, ale přišla pandemie a všechna očekávání se změnily.

„Trh s kancelářemi není mrtvý, ale firmy a developeři musí nadále přizpůsobovat měnícím se okolnostem a novým způsobem práce. Dá se očekávat, že nájemné neklesne tak prudce, jak tomu bylo během poslední globální finanční krize. „

„Dnes je pro investory v sektoru komerčních nemovitostí zajímavá pouze každá třetí investice. Přitom rok před tím to byla více než polovina investic a v roce 2016 bylo atraktivních až 60 procent projektů na trhu, „uvedl partner a vedoucí real estate týmu CMS Slovensko Michal Hutan.

„Z důvodu nových trendů a práce z domu bude i na Slovensku určitě docházet ze strany nájemců k redukci prostorů, případně ke stahování nebo rozmístění kanceláří do různých míst. Rovněž se předpokládá, že z důvodu pandemie se ještě více zvýší míra neobsazenosti kancelářských budov, která se například v Bratislavě dlouhodobě zvyšuje. Bude tedy docházet i ke zvýšenému tlaku na výšky nájmů a pravděpodobně k potenciálně nižší atraktivitě tohoto typu nemovitostí pro investory, „upozornil Michal Hutan.

Dva scénáře vývoje

Světový trh komerčních nemovitostí je aktuálně rozdělen na dvě části. Jedna část investorů věří, že kanceláře budou i v éře koronavirus prosperovat, přičemž bude kladen důraz na vyšší úroveň služeb.

Do nabídky přibudou zelené budovy a trh bude stále více zaměřen na služby pro nájemce a uživatele.

Druhá skupina investorů je přesvědčena, že trh bude výrazně zasažen a ovlivněn prací z domu, přičemž kancelářské centra po celém světě zůstanou prázdné.

Trh s kancelářemi není mrtvý

Mnoho společností s pobočkami v mnoha zemích totiž stále preferuje práci svých zaměstnanců z domu.

„Je spravedlivé říci, že trh s kancelářemi není mrtvý, ale firmy a developeři musí nadále přizpůsobovat měnícím se okolnostem a novým způsobem práce. Dá se očekávat, že nájemné neklesne tak prudce, jak tomu bylo během poslední globální finanční krize, „vysvětlil Michal Hutan.

Na začátku roku mohla z domu celosvětově pracovat asi desetina zaměstnanců. Po vypuknutí pandemie se situace dramaticky změnila.

„Jak říkají výsledky průzkumu, dnes zůstane během podzimních měsíců pracovat z domova asi polovina zaměstnanců,“ doplnil Michal Hutan.

Podle Německého institutu pro ekonomický výzkum více než polovina německých společností chce, aby jejich zaměstnanci po pandemii pokračovali v práci z domu.

Společnost CMS poskytuje klientům specializované obchodní poradenství v oblasti práva a daní. S více než 70 kancelářemi po celém světě v roce 2018 dosáhla tržby v hodnotě 1,36 mld. eur.

aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr