magazín

Koronakríza transformovala trh práce, tvrdí personální agentury

PR články

Pandemie onemocnění COVID-19 za několik měsíců zcela změnila nastavení slovenského trhu práce.

Lidé více pracují z domu, flexibilnější, a bylo by žádoucí, aby na tyto změny reagoval i Zákoník práce.

Přerod pracovního trhu

V Podnikatelském podcastu od A po ZZZ to řekla prezidentka Asociace personálních agentur na Slovensku (APPS) a generální manažerka společnosti Manpower Zuzana Rumiz.

V tiskové zprávě o tom informovala tisková mluvčí Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení ČR Miriam Filová.

„Hodně zaměstnanců i zaměstnavatelů preferuje práci z domu, stejně i flexibilní pracovní dobu a úvazky. Firmy nechávají doma zaměstnanců cíleně, aby se omezily jejich kontakty. Navíc se začínají zaměřovat na lidi s určitými dovednostmi,“ zdůraznila Rumiz.

Vidí v tom velkou transformaci pracovního trhu. Firmy aktuálně hledají datových analytiků či specialistů na kybernetickou bezpečnost. Důležité jsou podle Rumiz i měkké dovednosti jako schopnost spolupráce v týmu, empatie, komunikační schopnosti.

Novela zákoníku práce

Změny na pracovním trhu postupují velmi rychle a proto by bylo podle šéfky APPS vhodné, kdyby na ně reagoval i Zákoník práce.

„Novela zákoníku práce by byla velmi vhodná, zejména v souvislosti s reakcí na aktuální vývoj na trhu práce. Měla by se týkat především úpravy pracovních úvazků a za důležité pro zaměstnavatele považuji i snížení odvodové zatíženosti,“ konstatovala prezidentka APPS a generální manažerka společnosti Manpower.

Souvisí to is tím, že slovenský trh se zotavuje velmi pomalu ze šoku, který způsobilo „vypnutí“ ekonomiky ve druhém čtvrtletí tohoto roku z důvodu zastavení šíření pandemie koronavirus.

„Situace na trhu práce je již lepší než ve třetím čtvrtletí, ale ani zdaleka to nedosahuje loňskou úroveň,“ upozornila Rumiz.

Firmy podle ní nejsou naladěny příliš optimisticky. Jejich očekávání pro poslední čtvrtletí tohoto roku podle Manpower indexu trhu práce jsou utlumeny.

„Desetina z nich očekává, že bude v posledním čtvrtletí nabírat nové zaměstnance, avšak 11% firem předpokládá propouštění do konce roku,“ upozornila Rumiz.

Z regionálního hlediska je na tom nejlépe Ústecký kraj. „Bratislava je více zaměřena na sdílené služby, kterých je na jejím území několik, mnoho technologických a IT firem. Na ně má pandemie podstatně menší dosah,“ vysvětlila Rumiz, podle níž jsou na tom v současnosti nejhorší průmyslová odvětví a cestovní ruch s gastrosektorom.

aktualityaktuality
PR články

Mohlo by Vás zajímat

Redakční výběr